The SN65HVD12D is a 3.3V transceiver. It combines a 3-state differential line driver and differential input line receiver that operates with a single 3.3-V power supply. The SN65HVD12D is designed for balanced transmission lines and meet or exceed ANSI standard TIA/EIA-485-A and ISO 8482:1993. The SN65HVD12D is a monolithic integrated circuit designed for bidirectional data communication on multipoint bus-transmission lines. Applications include Digital Motor Control, Utility Meters, Chassis-to-Chassis Interconnects, Electronic Security Stations, Industrial Process Control, Building Automation and Point-of-Sale (POS) Terminals and Networks.
Parametrics
SN65HVD12D absolute maximum ratings: (1)Supply voltage range, VCC: -0.3 V to 6 V; (2)Voltage range at A or B: -9V to 14 V; (3)Input voltage range at D, DE, R or RE: -0.5 V to VCC + 0.5 V; (4)Junction temperature: 170℃; (5)Storage temperature range: -65℃ to 150℃; (6)Lead temperature 1,6 mm (1/16 inch) from case for 10 seconds: 260℃.
Features
SN65HVD12D features: (1)Operates With a 3.3-V Supply; (2)Bus-Pin ESD Protection Exceeds 16 kV HBM; (3)1/8 Unit-Load Option Available (Up to 256 Nodes on the Bus); (4)Optional Driver Output Transition Times for Signaling Rates of 1 Mbps, 10Mbps and 25 Mbps; (5)Meets or Exceeds the Requirements of ANSI TIA/EIA-485-A; (6)Bus-Pin Short Circuit Protection From –7 V to 12 V; (7)low-Current Standby Mode; (8)Open-Circuit, Idle-Bus, and Shorted-BusFailsafe Receiver; (9)Thermal Shutdown Protection; (10)Glitch-Free Power-Up and Power-Down Protection for Hot-Plugging Applications.
Diagrams
SN65HVD12D LOGIC DIAGRAM
(POSITIVE LOGIC)
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
SN65HVD12DR
SN65HVD12DR
Texas Instruments
Buffers & Line Drivers 3.3V Differential Transceivers
Data Sheet
SN65HVD12DRG4
SN65HVD12DRG4
Texas Instruments
Bus Transceivers 3.3V Differential Transceivers
Data Sheet
SN65HVD12DG4
SN65HVD12DG4
SN65HVD12D
SN65HVD12D
Buffers & Line Drivers 3.3V RS485